În şedinţa anterioară au fost încheiate 8.502 contracte la termen de tip futures şi opţiuni, în valoare totală de 23,5 milioane lei.
"Numărul extrem de redus al tranzacţiilor şi volatilitatea aproape inexistentă au ţinut speculatorii departe de "senzaţiile tari" pe care le întâlnesc de obicei în piaţa Sibex. Evoluţia pieţei la termen a fost până la urmă în ton cu cea a pieţei la vedere, astfel încât putem afirma că nu am avut nimic spectaculos de remarcat. Este posibil ca majoritatea participanţilor în piaţa sibiană să aştepte finalul acestei scadenţe pentru a putea dezvolta noi strategii, având în spate o serie de scăderi dramatice şi privind înainte perspectiva unei noi perioade cu volatilitate ridicată", a spus brokerul Mirabela Coos.
Cele mai lichide au fost derivatele pe suportul activ al titlurilor SIF Moldova (SIF2), cu un volum de 1.716 contracte. Contractele DESIF2 cu scadenţa în martie au fost cotate la 2,45 lei/titlu, în creştere cu 0,02 lei, iar pentru iunie au fost cotate la 2,6099 lei, mai scumpe cu 0,0196 lei.
În schimb, pentru scadenţa îndepărtată (decembrie), investitorii văd titlurile SIF2 la cotaţia de 2,809 lei, în creştere cu 0,0075 lei faţă de şedinţa precedentă.
Derivativele DESIF5 s-au aflat pe poziţia secundă, cu 1.690 contracte încheiate. Derivatele pe suportul acţiunilor SIF Oltenia (SIF5) cu scadenţa în martie au fost cotate la 2,95 lei/titlu, în creştere cu 0,0205 lei, iar pentru iunie au urcat cu 0,0194 lei, până la 3,1069 lei. DESIF5 septembrie au câştigat 0,008 lei, până la 3,3129 lei, iar pe contractele cu scadenţa în decembrie derivativele DESIF5 s-au apreciat cu 0,0061 lei, la cotaţia de 3,505 lei/titlu.
Derivatele pe acţiunile Băncii Transilvania (TLV) s-au apreciat cu 0,0033 lei pentru scadenţa scurtă (martie), în timp ce pentru scadenţa iunie s-au depreciat cu 0,01 lei, la 0,75 lei.
Derivatele pe acţiuni Erste Bank (DEEBS) au făcut obiectul a 76 de contracte dintre care 71 pentru scadenţa iunie, stabilindu-se un record pentru acest nou produs. Derivativele DEEBS au fost cotate la 154 lei/acţiune pentru scadenţa iunie, în urcare cu 12 lei faţă de şedinţa precedentă iar cele pentru scadenţa în septembrie au fost cotate la 154,90 lei/acţiune, în creştere cu 4,90 lei.
"Conform semnalelor din piaţă, derivatele Erste vor deveni treptat un obiectiv major al investitorilor, iar prezenţa market-makerului va asigura cadrul pentru creşterea lichidităţii", a declarat un broker.
Pentru scadenţa iunie moneda europeană a fost cotată la 3,7899 lei, în creştere cu 0,0081 lei, în timp ce pentru septembrie investitorii se aşteaptă la un euro de 3,8169 lei, cu 0,0028 lei mai scump decât estimaseră în şedinţa precedentă.
Aurul s-a ieftinit cu 15,50 dolari pentru scadenţa martie, la 920 dolari/uncie, iar pentru scadenţa din iunie, cotaţia lui a coborât cu 40 dolari, până la 965 dolari/uncie.
Sursa: NewsIn
Lichiditatea Bursei din Sibiu a scăzut la 10 milioane lei, pe fondul prudenţei investitorilor
Publicat la 28.03.2008, 18:18:59
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.



