money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Liderii Uniunii Europene se declară din nou îngrijoraţi de rata de schimb valutar

Publicat la 14.03.2008, 15:14:57

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Liderii Uniunii Europene se declară din nou îngrijoraţi de rata de schimb valutar
Liderii Uniunii Europene au căzut de acord vineri că trebuie să îşi refirme îngrijorarea legată de volatilitatea ratei de schimb valutar, după ce euro a atins un nou nivel record faţă de dolar, a declarat un diplomat UE.

Cu toate acestea, oficialii nu au detaliat discuţiile în cadrul unui summit care a avut ca temă răspunsul faţă de aprecierea monedei unice, care a înregistrat o creştere până peste 1,56 dolari/euro joi, ceea ce a declanşat avertismente din partea grupurilor de afaceri, referitoare la efectele aprecierii puternice a monedei asupra exportatorilor cheie ai blocului.

La sugestia primului ministru din Luxemburg, Jean-Claude Juncker, preşedinte al Eurogrup, ce reuneşte miniştrii de finanţe din zona euro, aceştia au adăugat la finalul declaraţiei oficiale a summitului că "Volatilitatea excesivă şi mişcările dezordonate ale ratelor de schimb valutar nu sunt de dorit."

Această formulare este identică cu cea folosită la ultima întrunire al miniştrilor de finanţe ai Eurogrupului, din cele 15 state ale zonei euro, care a avut loc mai devreme în această lună.

Anterior, ţara aflată la conducerea Uniunii Europene, Slovenia, a înăbuşit aşteptările că o discuţie referitoare la o acţiune specifică în privinţa turbulenţelor de pe pieţele valutare ar putea avea loc.

"Aceasta este o problemă serioasă, dar nu vom intra în detalii în cadrul acestei întruniri a Consiliului European", a spus primul ministru al Sloveniei, Janez Jansa, la sosirea sa la sesiunea finală a summitului care a durat două zile.

Joi, şeful grupului de lobby al angajatorilor europeni a cerut organizarea unor discuţii la nivel internaţional despre cum s-ar putea stabiliza pieţele de schimb valutar, iar primul ministru italian, Romanp Prodi, a insistat asupra necesităţii unei acţiuni urgente a Uniunii Europene.

Juncker, care a vorbit şi joi, a spus că nu este nevoie de o reacţie "hiperactivă", minimalizând sugestiile potrivit cărora BCE ar trebui să intervină activ pentru a opri creşterea euro şi a spus că moneda nu are un impact major asupra economiei.

Ministrul de finanţe belgian, Didier Reynders a menţionat vineri că puterea euro arată că economia Europei este mult mai capabilă de a absorbi impactul scumpirii petrolului, însă, a spus, în drum spre summit, că "pe de altă parte, este adevărat că în privinţa exporturilor, există o îngrijorare. Şi suntem îngrijoraţi mai ales legat de deprecierea dolarului - aceasta este problema astăzi."

Euro a câştigat mai mult de 5% faţă de dolar în acest an, ceea ce a generat noi temeri referitoare la impactul său asupra creşterii economice a zonei euro, pe lângă noile preţuri record ale petrolului.

Separat, statistici publicate vineri arată că inflaţia din zona euro a atins un nou nivel maxim record de 3,3% în februarie pe măsură ce preţurile petrolului au urcat, potrivit datelor de vineri, ceea ce s-a adăugat la dilema BCE, care se confruntă cu cereri de a reduce dobânda cheie, pentru a da un impuls creşterii economice.

Statisticile biroului Eurostat al Uniunii Europene şi-au revizuit estimările pe februarie pentru zona euro, de la o valoare iniţială de 3,2%, care a fost un nivel record la acel moment.

O previziune comună a unor economişti a arătat că rata nu se va modifica faţă de valoarea de 3,2%.

Miniştrii de finanţe ai Uniunii Europene, în cadrul întrunirii care a avut loc la începutul acestei luni, şi-au exprimat temerile legate de deprecierea dolarului şi au cerut Statelor Unite să îşi reafirme o politică de "întărire a dolarului", dar nu au mers mai departe şi nu au propus măsuri contrare.

Sursa: NewsIn

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite