money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Linia de metrou Gara de Nord -Laromet va fi gata in 2010

Publicat la 20.06.2007, 09:37:03

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Linia de metrou Gara de Nord -Laromet va fi gata in 2010

Linia de metrou Gara de Nord -Laromet va fi gata în 2010, construcţie care costă 22 milioane euro, lucrările desfăşurându-se foarte lent ca urmare a protejării structurii de rezistentă a blocurilor din apropierea metroului.

"Firma de construcţii şi proiectantul liniei de metrou Gara de Nord -Laromet vor fi chemaţi, în cursul săptămânii viitoare, la discuţii la minister pentru a negocia modul în care se va realiza lucrarea. Nu sunt de acord că se fac săpături deschise pe această linie", a declarat, miercuri, ministrul transporturilor, Ludovic Orban.

Ministrul de resort a făcut, miercuri, o vizită pentru a verifica stadiul lucrărilor la staţiile Bazilescu şi Pod Constanţa. La staţia Bazilescu lucrările se derulează încet, pentru a proteja structura de rezistenţă a blocurilor din apropiere, iar la staţia Pod Constanţa se lucrează în acelaşi ritm din cauza celor două conducte magistrale care trec prin apropiere.

Tronsonul Gara de Nord -Basarab- Laromet va face legătura între Gara de Nord şi Laromet, de-a lungul Căii Griviţei, subtraversând podul Constanţa şi continuând pe Bd. Bucureştii Noi. Tronsonul va avea o lungime de aproximativ şase km şi include şapte staţii, urmând ca până în anul 2010 să fie finalizate staţiile Pajura, Bazilescu, Zarea şi Laromet.

Valoarea lurărilor structurii de rezistenţă a staţiei Bazilescu este de aproximativ patru milioane de euro, fără a include instalaţiile şi finisajele.Structura galeriei Podului Constanţa va costa 7,9 milioane de euro.Potrivit directorului Metrorex, Gabriel Mocanu, structura de rezistenţă a tronsonului va fi gata în primul trimestru al anului viitor, iar finalizarea şi punerea în funcţiune se va realiza în 2010.

Potrivit estimărilor, pentru punerea în funcţiune a tronsonului de la 1Mai până la  Laromet, costurile se ridică la 22 de milioane de euro.

Sursa:NewsIn

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite