money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Loteria Română se aşteaptă la un profit de peste 40 milioane euro în 2007

Publicat la 17.08.2007, 13:07:22

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Loteria Română se aşteaptă la un profit de peste 40 milioane euro în 2007

 

Loteria Romana a obtinut, in 2006, o cifra de afaceri de 279 de milioane de euro si un profit net de 36,2 milioane. Peste jumatate din cifra de afaceri a loteriei se transforma in premii, care anul trecut au depasit 147 de milioane de euro. Din mai până în august 2007, Loteria Romana a strans din vanzarea biletelor pentru extragerea loto 6 din 49 aproximativ 28 de milioane de euro. Cheltuielile reprezinta 33 la suta din venituri si acopera salariile, costul echipamentelor, al tichetelor si taxele locale. Restul de 16,5 la suta din cifra de afaceri este profitul brut. In 2006, Loteria Romana a avut un profit net de 36,2 milioane euro.

 

Din profitul net, 0,4% se duce catre sustinerea culturii scrise, 4 la suta spre cinematografie si 60 de procente ajung in conturile Ministerului Transporturilor Constructiei si Turismului pentru finantarea de locuinte si sali de sport, cum ar fi Arena Sportiva Polivalenta si Sala Nationala Polivalenta. Restul profitului îi revine Companiei Nationale Loteria Romana. De asemenea, 2 procente din valoarea biletelor sunt virate Ministerului Culturii prin taxa de timbru pentru monumente istorice.

Astfel in 2007, Loteria va contribui la sustinerea culturii scrise cu 168 de mii de euro, a celei cinematograifice cu 1,68 milioane de euro si la construirea locuintelor si a salilor de sport cu peste 25 de milioane de euro

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite