Prefectul judeţului Mehedinţi, Ion Mâţu, a declarat, miercuri, că sunt proprietari care, deşi au fost despăgubiţi, refuză să-şi ridice banii din conturi şi să elibereze terenurile pentru amenajarea centurii ocolitoare.

„Este inadmisibil ce se întâmplă. Finanţarea există, dar stăm cu banii degeaba. Constructorul nu poate lucra din cauza câtorva proprietari care nu vor să elibereze terenurile. Mă voi implica personal în rezolvarea acestei probleme. Vreau să am o discuţie cu toţi factorii implicaţi pentru a reuşi să deblocăm situaţia” a declarat miercuri prefectul Ion Mâţu, după ce a verificat la faţa locului stadiul desfăşurării lucrărilor la noua centură de ocolire a Severinului.

Prefectul mai spune că miercuri, în şedinţa de Guvern, a fost supusă aprobării o hotărâre ce vizează darea în administrarea Ministerului Transporturilor şi Infrastructurii a unor suprafeţe totale de teren de 8.171 mp din domeniul public al statului şi administrarea Ministerului Agriculturii, Pădurilor şi Dezvoltării Rurale – Agenţia Domeniilor Statului, în vederea finalizării de către Compania Naţională de Drumuri Naţionale din România a obiectivului de interes naţional „Varianta de ocolire a municipiului Drobeta Turnu Severin”.

Pentru continuarea lucrărilor s-au alocat de curând aproape 50 de milioane de lei noi. Dacă va fi clarificată situaţia juridică a terenurilor, peste 2 ani se va putea circula pe noua şosea de centură, potrivit prefectului.

Lucrările au fost începute în vara anului 2008, iar în prezent se lucrează pe sectoarele unde au fost preluate terenurile, la câteva poduri şi au fost aşternuţi şi aproximativ 2 kilometri de covor asfaltic. Lungimea totală a şoselei de centură este de 12 kilometri, iar valoarea totală a investiţiei se ridică la aproximativ 35 de milioane de euro.

Sursa: NewsIn