money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Ludovic Orban: Metroul nu va intra în subordinea Guvernului

Publicat la 19.11.2007, 12:19:36

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Ludovic Orban: Metroul nu va intra în subordinea Guvernului

"Nu se poate vorbi despre existenţa unei Autorităţi Metropolitane atât timp cât nu există o astfel de zonă. Metroul nu poate trece nici în subordinea Guvernului pentru că în acest caz va deveni o autoritate guvernamentală. Menţin ideea transferului Metrorex în etape către Primăria Capitalei", a declarat, luni, ministrul tramsporturilor, Ludovic Orban.

În luna septembrie a anului în curs, directorul de investiţii din cadrul Metrorex, Ştefan Rotaru, declara că metroul ar putea trece în subordinea Guvernului prin înfiinţarea Autorităţii de Transport Metropolitane, instituţie care va administra şi activitatea operatorilor de transport urban, inclusiv a Regiei de Transport în Comun, precum şi a regionalei CFR de scurt parcurs.

Potrivit datelor furnizate de Metrorex agenţiei NewsIn, autoritatea va reglementa şi asigura finanţarea proiectelor de investiţii privind dezvoltarea şi modernizarea transportului public, precum şi coordonarea operatorilor de transport în ceea ce priveşte traseele şi serviciile. De asemenea, operatorii de transport vor fi obligaţi să îndeplinească anumite criterii cantitative şi calitative, subvenţia pentru transportul public urmând să fie alocată în funcţie de îndeplinirea acestor indicatori. Autoritatea va avea şi responsabilităţi în organizarea şi exploatarea managementului traficului, modernizarea infrastructurii stradale şi planificarea generală a circulaţiei.

Sursa: NewsIn

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite