money.ro
EuropaLiviu Ciobanu

Lupta pentru influență. China reacționează la politicile SUA

Publicat la 07.03.2025, 06:16:36

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Lupta pentru influență. China reacționează la politicile SUA

Ministrul de externe al Chinei a declarat vineri că țara va "contracara cu hotărâre" presiunea din partea Statelor Unite în problema fentanilului adăugând că marile puteri "nu ar trebui să-i intimideze pe cei slabi", într-o ofensă voalată la adresa Washingtonului, scrie Reuters.

Ministrul chinez de externe: "Marile puteri nu ar trebui să-i intimideze pe cei slabi"

Beijingul s-a prezentat, de asemenea, ca o putere globală de încredere în mijlocul turbulențelor geopolitice și al retragerii președintelui american Donald Trump din instituțiile internaționale, parte a unui apel clar al Beijingului către Europa și țările din Sudul global.

Statele Unite au impus în această săptămână tarife suplimentare de 10% la importurile chinezești din cauza fluxului continuu de fentanil, un opioid mortal, în țară, amenințând să agraveze o spirală escaladantă de acțiuni comerciale împotriva Chinei și a altor țări, inclusiv Canada și Mexic.

"Dacă o parte exercită o presiune oarbă, China o va contracara cu hotărâre", a declarat ministrul de externe Wang Yi în cadrul unui briefing în marja reuniunii parlamentare anuale a Chinei.

"Nicio țară nu își poate imagina că poate suprima China, pe de o parte, în timp ce dezvoltă relații bune cu China, pe de altă parte".

Wang a adăugat că SUA "nu ar trebui să răsplătească bunătatea cu nemulțumiri, cu atât mai puțin să impună tarife fără motiv", referindu-se la "diversele tipuri de asistență" pe care Beijingul le-a oferit Washingtonului de-a lungul anilor în combaterea fluxului de precursori ai fentanilului în SUA.

Wang a fost, de asemenea, optimist cu privire la concurența tehnologică dintre SUA și China, afirmând că "acolo unde există o blocadă, există o descoperire, iar acolo unde există suprimare, există inovare".

POZIȚIA UCRAINEANĂ

În ceea ce privește rezolvarea războiului din Ucraina, China dorește să ajungă la un "acord de pace echitabil, durabil și obligatoriu" acceptabil pentru toate părțile, a declarat Wang Yi.

"China este dispusă să continue să joace un rol constructiv în soluționarea finală a crizei și în realizarea unei păci durabile, în conformitate cu dorințele părților implicate, împreună cu comunitatea internațională".

Țările occidentale au îndemnat Beijingul să își asume un rol mai activ în utilizarea influenței sale economice asupra Rusiei pentru a opri războiul însă Beijingul a refuzat până acum să își critice public partenerul strategic sau să își oprească sprijinul economic acordat Moscovei.

Relațiile China-Rusia sunt "o constantă într-o lume turbulentă, nu o variabilă în jocurile geopolitice", a declarat Wang la conferința de presă.

Președintele chinez Xi Jinping a reafirmat recent parteneriatul "fără limite" al Beijingului cu Moscova într-o convorbire telefonică cu omologul său rus cu ocazia împlinirii a trei ani de război în Ucraina.

Trump a schimbat politica SUA privind Ucraina după ce a preluat funcția luna trecută afișând o poziție mai conciliantă față de Rusia care a neliniștit aliații tradiționali ai Washingtonului în Occident.

Secretarul de stat Marco Rubio a declarat miercuri că conflictul din Ucraina este un "război prin procură" între Washington și Moscova care trebuie să înceteze și a afirmat anterior că Washingtonul dorește să "desprindă" Moscova de Beijing.

Analiștii spun că Beijingul dorește să exploateze ruptura transatlantică în creștere pentru a-și consolida legăturile cu țările europene care au fost tensionate din cauza Ucrainei și a tensiunilor comerciale.

"China are încă încredere în Europa și crede că Europa poate fi în continuare partenerul de încredere al Chinei", a declarat Wang.

SUDUL GLOBAL

Wang Yi a îndemnat, de asemenea, țările în curs de dezvoltare să "continue să își îmbunătățească reprezentarea și puterea de exprimare în cadrul guvernanței globale", în timp ce se confruntă cu presiuni din partea SUA.

„Dacă fiecare țară își pune accentul pe propria prioritate națională și crede în putere și statut, lumea va regresa la legea junglei, țările mici și slabe vor fi cele mai afectate, iar regulile și ordinea internațională vor fi grav afectate”, a declarat Wang într-o referire voalată la acțiunile Washingtonului.

"Marile puteri ar trebui să își asume obligații internaționale și să își îndeplinească responsabilitățile de puteri majore. Acestea nu ar trebui să fie orientate spre profit și nu ar trebui să îi intimideze pe cei slabi."

În primele două luni de la preluarea mandatului, Trump a retras SUA din mai multe organizații multilaterale și acorduri climatice, a suspendat majoritatea ajutoarelor externe și a votat împotriva unei rezoluții a Organizației Națiunilor Unite care condamna Rusia pentru invazia din Ucraina.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite