Madridul și Barcelona își redeschid terasele. Ce se întâmplă în restul orașelor din Spania
Publicat la 25.05.2020, 12:01:48
Luni, aceștia şi-au regăsit prietenii, parcurile şi terasele, după zece săptămâni cu unele dintre cele mai stricte măsuri de izolare din lume, în timp ce locuitorii altor regiuni spaniole, mai puţin lovite de pandemie, se pot bucura din nou să se bucure de o baie în mare, transmite AFP, citată de agerpres.
Madridul, Barcelona şi o mare parte din regiunea Castilia-Leon (la nord de capitală) au intrat la rândul lor în prima fază a procesului progresiv pentru ieşire din izolare, fază pe care restul Spaniei a început-o în ultimele săptămâni.
Cele două cele mai mari oraşe spaniole au fost cel mai dur lovite de pandemia de COVID-19, care a făcut până acum 28.752 de morţi şi a contaminat 235.772 de persoane în Spania.
Locuitorii lor pot acum să se adune în grupuri de maximum zece persoane, acasă sau la terasele barurilor şi restaurantelor, a căror capacitate este cu toate acestea limitată. Însă ei trebuie să continue să poarte mască în spaţii închise şi pe drumurile publice atunci când nu este posibilă păstrarea unei distanţe de securitate de doi metri.
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Europa
UE investește 30 de miliarde de euro în fabricile AI ale Europei. România, printre țările implicate

Europa
Ești cetățean european. Cine ți-a luat înghețata? Sau ai mâncat anul trecut mai mult de 7 litri?

Europa
Zeci de mii de morți în Europa din cauza caniculei! Trei țări raportează un bilanț dramatic

Europa
Elveția caută 85.000 de muncitori străini, inclusiv români. Salariile pot ajunge la 6.500 de euro pe lună

Europa
