money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Majorarea tarifelor de sistem ale Transelectrica nu vor afecta consumatorii

Publicat la 04.04.2007, 11:06:24

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Majorarea tarifelor de sistem ale Transelectrica nu vor afecta consumatorii

Majorarea cu 10% a tarifului de sistem al Transelectrica nu va avea efecte asupra consumatorilor. Directorul pentru piata de capital din cadrul Transelectrica, Razvan Purdila, a declarat pentru The Money Channel ca influenta acestei majorari este nesemnificativa.

Transelectrica va majora cu 10% tariful de sistem platit de producatori, distribuitori, furnizori si ceilalti operatori din domeniul energetic, potrivit ordinului Autoritatii Nationale de Reglementare in domeniul Energiei, publicat in Monitorul Oficial. Fondurile urmeaza sa fie utilizate pentru cresterea gradului de siguranta a sistemului si infiintarea unor capacitati de rezerva, pentru situatii de criza a declarat Razvan Purdila.

Potrivit ordinului ANRE, tarifele vor creste cu aproape 10%, de la 13 lei si 10 bani pe MWh la 14 lei si 40 de bani pe MWh, fara TVA. ANRE a decis sa mentina alte doua tipuri de tarife, pentru serviciul de transport al energiei si, cel al serviciilor prestate de operatorul pietei OPCOM pentru participantii la piata en-gros.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite