Premierul Marcel Ciolacu a anunţat decizia Comisiei Europeane de a finanţa cu 615 milioane de euro trei proiecte strategice pentru viitorul economiei, la Gorj, Hunedoara şi Bihor, transmite Observator.
Marcel Ciolacu a anunțat o finanțare de 615 milioane de euro de la Comisia Europeană
„Comisia Europeană va finanţa cu 615 milioane de euro trei proiecte strategice pentru viitorul economiei româneşti, la Gorj, Hunedoara şi Bihor. Este vorba de trei investiţii care vor exploata minerale pe care se bat toate marile puteri economice ale lumii. Şi vorbim aici de grafit, de magneziu şi de cupru. Aceste materii prime esenţiale şi critice, totodată, sunt folosite în primul şi în primul rând în energie, aviaţie şi industria de apărare”, a spus Marcel Ciolacu.
Premierul a mai spus că la ultima întâlnire cu Vicepreşedintele Comisiei Europene, au discutat toate aceste 3 proiecte.
„Noi am avut 7 proiecte depuse, între care au fost acestea 3 selectate. Automat vor duce la mii de locuri de muncă, dar şi la o dezvoltare pe orizontală a întregii industrii", a completat Marcel Ciolacu.






