Luni dimineaţă, Royal Bank of Scotland a anunţat că pierderile din 2008 s-ar putea ridica la 28 miliarde lire sterline (41 miliarde dolari), în contextul în care criza globală a creditelor se adânceşte, iar titlurile băncii s-au prăbuşit la bursa londoneză, pierzând 64,3% din valoare.
"Am început într-o notă de optimism, dar au sosit apoi veştile despre RBS şi problema băncilor a revenit în centrul atenţiei", a declarat strategul Hans-Juergen Delp, de la Commerzbank.
"Ce e mai rău nu a venit încă", a adăugat el.
Indicele FTSEurofirst 300 al celor mai importante acţiuni europene a închis neoficial în scădere 1,6%, la 790,84 puncte, nivel care, dacă se confirmă, ar fi cel mai mic din 21 noiembrie 2008, potrivit Reuters.
Pe segmentul financiar, titlurile BNP Paribas, Deutsche Bank şi Lloyds au înregistrat scăderi cuprinse între 5,7% şi 30,8%.
Pe marile pieţe, indicele FTSE 100 al bursei din Londra a închis şedinţa în scădere cu 1,04%, la 4.103,86 puncte, indicele Dax al pieţei din Frankfurt a pierdut 1,27%, până la 4.310,93 puncte, iar la Paris, indicele CAC 40 a coborât cu 0,90%, la 2.989,69 puncte.
Sursa: NewsIn
Marile burse europene închid în scădere, afectate de pierderile anunţate de RBS
Publicat la 19.01.2009, 17:40:37
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Cum funcționează ROBOR și de ce contează pentru creditul tău

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
13 din 16 echipe din SuperLiga au o casă de pariuri pe tricou. Anglia a interzis, România merge înainte
Piețe financiare
Curs euro valabil luni, 24 august: 5.2581 lei. OMV a pierdut 0.93% pe BVB
Piețe financiare
