money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Mediaset a dat în judecată Google şi Youtube pentru copyright

Publicat la 31.07.2008, 08:49:43

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Mediaset a dat în judecată Google şi Youtube pentru copyright

O analiză a materialelor video existente pe You Tube, efectuată de compania italiană de telelviziune Mediaset a arătat că cel puţin 4.643 de fişiere video şi clipuri ce-i aparţin au fost transmise ilegal de filiala serviciului de căutare pe internet. Acestea sunt echivalentul a 325 de ore de emisie.

Prin urmare, compania tv, deţinută de premierul italian Silvio Berlusconi, s-a hotărât să acţioneze în judecată Google şi YouTube. Plângerea a fost depusă la un tribunal din Roma, iar Mediaset a cerut daune de 500 de milioane de euro.

Acesta nu este singulul proces împotriva You Tube. Şi grupul american Viacom a cerut daune de un miliard de dolari, pentru difuzarea ilegală a unor clipuri pe Youtube. Iar într-un caz similar, postul francez TF1 a cerut 100 de milioane de euro.

You Tube a fost cumpărat de Google în 2006 pentru 1,3 miliarde de euro.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite