money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Micii acţionari spun că decizia AVAS în cazul Planului de investiţii al Petrom este una corectă

Publicat la 27.11.2007, 11:11:52

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Micii acţionari spun că decizia AVAS în cazul Planului de investiţii al Petrom este una corectă
Adunarea Generală Extraordinară Petrom în care trebuia votat Planul de investiţii pentru anul în curs are loc azi. "Este o veste bună că AVAS nu votează Planul de investiţii întrucât materialele nu au fost publicate cu cinci zile înainte aşa cum ar fi trebuit. E o dovadă că AVAS vrea să iasă din starea de acţionar minoritar letargic", au declarat surse din acţionaritul Petrom.

Pe de altă parte, reprezentanţii Petrom au precizat că au trimis toate documentele necesare în timp util.

AVAS a anunţat că şi-a mandatat reprezentantul în AGA Petrom  să voteze împotriva planului de investiţii al Petrom pe 2007, pentru că deşi a cerut documentele înainte, pentru formularea unui punct de vedere competent care să-i permită acordarea unui vot în deplină cunoştinţă de cauză, nu le-a primit.

Acţionarul majoritar al Petrom este grupul austriac OMV, care deţine 51,011% din acţiuni. Ceilalţi acţionari sunt AVAS cu 20,639%, Fondul Proprietatate cu 20,110, Banca Europeană pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare şi alte persoane fizice şi juridice cu 6,214%.

Sursa: NewsIn

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite