Microsoft va aproba un plan alternativ de preluare a companiei Yahoo
Publicat la 20.02.2008, 09:20:44
Microsoft Corp va autoriza în această săptămână un plan alternativ de preluare al Yahoo Inc, pentru a convinge acţionarii companiei de Internet să fie de acord cu oferta pe care consiliul de conducere Yahoo a respins-o până în prezent, informează NewsIn.
Citând surse avizate, pagina de internet Times a anunţat că Microsoft, despre care se credea că va majora oferta iniţială de 44,6 miliarde dolari în lichiditate şi acţiuni, va încerca să nominalizeze o listă de directori până la 13 martie, în cazul în care boardul Yahoo nu va începe discuţiile.
Un purtător de cuvânt Microsoft a transmis că firma a rezervat mereu dreptul de a pune în practică toate opţiunile, însă a refuzat să comenteze articolul apărut în Deal Book. Un purtător de cuvânt al Yahoo a refuzat, de asemenea, să comenteze, spunând că nu va răspunde zvonurilor sau speculaţiilor.
Sursa: NewsIn
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.





