"Avem două proiecte de restructurare, unul de disponibilizare şi altul de comasare. Din subordinea ministerului, cei mai mulţi angajaţi vor pleca din cadrul direcţiilor judeţene, respectiv circa 2.000 oameni. În total vor fi disponibilizaţi 2.820 de angajaţi", a afirmat Dumitru.
El a arătat că vor pleca şi angajaţi din sediul ministerului, precum şi din opt instituţii subordonate.
"Agenţiile de plăţi nu vor fi afectate, în schimb există direcţii judeţene care au chiar şi 100 de angajaţi, ceea ce reprezintă un număr mult mai mare decât este necesar", a explicat ministrul.
Referitor la eventualitatea plecării unuia dintre cei trei secretari de stat, ministrul a răspuns evaziv.
"Au fost discuţii că vor rămâne câte doi secretari de stat pe minister. Nu ştiu cine pleacă, dar se va hotărî într-o săptămînă sau două. Decizia îi aparţine primului ministru", a mai spus Dumitru.
Surse ministeriale au declarat, în urmă cu o săptămână, agenţiei Mediafax că premierul Emil Boc a cerut tuturor miniştrilor ca până la următoarea reuniune a Cabinetului, din 16 iunie, să prezinte o schemă de reorganizare a instituţiilor pe care le conduc, care să includă un număr scăzut de secretari de stat şi agenţii aflate în coordonare, dar şi o reducere cu 25% a numărului de angajaţi în fiecare minister.
Ministerul Agriculturii va disponibiliza 2.820 angajaţi, dintre care 2.000 de la direcţiile judeţene
Publicat la 16.06.2010, 15:23:37
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Actualitate
ANRE introduce un mecanism prin care consumatorii pot câștiga bani dacă reduc voluntar consumul de energie

Actualitate
Europenii păstrează tot mai mulți bani cash pe fondul temerilor legate de război, dezastre și atacuri cibernetice

Actualitate
Asigurare de viață: când merită și ce alegi

Actualitate
Chiriile din marile orașe universitare au crescut. Unde s-au scumpit cel mai mult locuințele

Actualitate
