Ministerul Economiei vine în ajutorul companiilor doborâte de Covid-19. Ce cuprinde noua propunere
Publicat la 25.05.2020, 12:46:17
Potrivit unui anunț postat de minister pe pagina de facebook, aproximativ un miliard de euro ar putea intra în bugetul Ministerului Economiei.
"Un miliard de euro, fonduri de la Ministerul Fondurilor Europene ar putea intra în bugetul Ministerului Economiei, Energiei şi Mediului de Afaceri pentru a fi puşi la dispoziţia companiilor din domeniile afectate de criza creată de pandemia de COVID-19", se arată în postare.
La o primă evaluare, aproximativ 350 de milioane de euro ar putea merge spre companiile din HoReCa şi transporturi, iar aproximativ 100 de milioane de euro ar putea fi acordate ca vouchere firmelor care nu au avut angajaţi. Se doreşte ca restul de 550 de milioane de euro să poată merge spre companiile care vor să înceapă producţia.
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
13 din 16 echipe din SuperLiga au o casă de pariuri pe tricou. Anglia a interzis, România merge înainte
Piețe financiare
Curs euro valabil luni, 24 august: 5.2581 lei. OMV a pierdut 0.93% pe BVB
Piețe financiare
Ce urmărim săptămâna viitoare: INS publică estimarea PIB T2 2026 (estimare flash) și Eurostat - flash CPI Eurozonă, august 2026
Piețe financiare
