money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Ministerul Finantelor vrea sa iasa cu obligatiuni pe pietele europene

Publicat la 09.03.2007, 10:03:54

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Ministerul Finantelor vrea sa iasa cu obligatiuni pe pietele europene

Ministerul Finanţelor Publice (MFP) ar putea emite, în aprilie sau mai, obligaţiuni benchmark (de referinţă), cu scadenţă la zece ani, şi intenţionează să iasă cu titluri pe pieţele europene, a declarat vineri secretarul de stat în MFP, Bogdan Drăgoi.

Până în prezent, Finanţele au emis doar titluri cu scadenţă pe termen scurt şi mediu, de până la cinci ani. MFP este în discuţii cu fondurile private de pensii şi ar putea emite obligaţiuni şi cu scadenţă mai mare de zece ani, în funcţie de nevoile pieţei, a menţionat oficialul ministerului.

"Ministerul Finanţelor se ţine de cuvânt şi va emite obligaţiuni de stat şi certificate de trezorerie pentru a sprijini industria fondurilor private de pensii din România", a spus Drăgoi.

Primele contribuţii pentru pilonul III, al pensiilor private facultative, vor fi colectate cel târziu în luna mai 2007, a declarat, recent, preşedintele CSSPP, Mircea Oancea. Sistemul pensiilor facultative (pilonul III de pensii) va fi finanţat din contribuţiile suplimentare şi opţionale ale celor care obţin venituri din salarii şi asimilate salariilor.

Ministerul Finanţelor a realizat două emisiuni de obligaţiuni de tip benchmark în acest an, pe 1 februarie şi 1 martie, cu scadenţă la trei şi cinci ani, ambele în sumă de un miliard de lei, iar randamentul mediu anual al acestora este de 6,61%, respectiv 7,03%.

Tot de la începutul acestui an, Finanţele au realizat şi patru emisiuni de certificate de trezorerie cu discont, care însumează 3,6 miliarde lei şi oferă randamente medii anuale cuprinse între 5,81% şi 6,28%. Următoarea emisiune de certificate de trezorerie, în sumă de 300 milioane lei, va avea loc luni, 12 martie.

Sursa: NewsIn

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite