Europa începe să simtă faptul că dolarul slab face exporturile de vinuri franceze, hainele italiene de modă şi autovehiculele germane mai scumpe în Statele Unite. Federaţia patronilor BusinessEurope s-a plâns ca prin trecerea euro peste pragul de 1 dolar şi 40 de cenţi cursul de schimb a depăşit 'pragul critic' pentru companiile europene.
Astfel, se estimează că miniştrii de Finanţe ai zonei euro vor reitera faptul că Europa este o victimă inocentă a altora şi că această problemă a cursului euro-dolar este parte a unor probleme mai largi date de excedentul comercial al Chinei şi debitele imense ale Americii, probleme care necesită măsuri concertate de reglare.
Tonul a fost dat săptămâna trecută de premierul Luxemburgului, Jean-Claude Juncker, când acesta a spus că europenii nu trebuie să suporte consecinţele inacţiunii altor ţări.
Piețe financiaremoney.ro
Miniştrii de finanţe din UE discută despre criza creditelor
Publicat la 08.10.2007, 12:10:06
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.



