Ministrul finanţelor: Dacă cererea externă va încetini, putem compensa cu creşterea cererii interne
Publicat la 19.01.2016, 09:42:21
”România are o creştere economică consistentă şi suntem confortabili cu cifrele macroeconomice. Avem mesaje foarte bune din partea mediului de business”, a spus ea în faţa celor peste 500 de participanţi la conferinţa anuală Euromoney pentru investitorii Europa Centrală şi de Est, care se ţine la Viena şi care deschide practic anul de business.
Ea a menţionat că guvernul a avut o abordare prudentă când a stabilit cifrele macroeconomice pentru 2016 şi că nu vede niciun risc în privinţa deficitului bugetar sau al nerealizării veniturilor prognozate.
În cazul în care cererea externă va încetini, având în vedere că Uniunea Europeană este principalul partener comercial al României, ”avem cererea internă care poate compensa acest lucru”.
mai multe, pe ZF
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Ușoare creșteri pe bursă. BET se apropie de 50% creștere în acest an
Piețe financiare
Curs BNR valabil 20 august 2026: 1 euro = 5.2452 lei. Leul pierde ușor teren
Piețe financiare
Curs euro marți: 5.2442 lei. Transgaz a pierdut 1.60% pe BVB

Piețe financiare
Bursa a reintrat timid pe creștere. O veste bună pentru investitori
Piețe financiare
