„Ministerul de Transporturi a acționat în ultimele două luni de zile pentru pregătirea exemplară pentru a preveni efectele viscolului, vremii rele. În momentul de față avem încheiate 57 de contracte de deszăpezire, adică toate contractele de care este nevoie. Sunt acoperite integral toate autostrăzile și toate drumurile naționale și suntem în măsură să acordăm și Consiliilor Județele pentru celelalte categorii de drumuri în situații deosebite. Am și făcut-o acum o săptămână în județul Iași”, a declarat Felix Stroe la începutul ședinței de Guvern.
Ministrul Transporturilor a precizat că în această iarnă se va acționa cu 2.782 de utilaje, din care 512 proprii, iar 2.270 de utilaje sunt închiriate.
„Au fost aprovizionate și sunt în cele șapte direcții regionale 300.000 de tone de sare. Este o cantitate rezonabilă. Dacă va fi nevoie, suntem pregătiți să aprovizionăm rapid, pe măsură ce vom consuma, necesarul. Au fost instalați peste 500.000 de metri liniari de parazăpezi. De asemenea, am acordat o atenție deosebită conlucrării cu organele de poliție - în momentul de față avem încheiate protocoale cu aceste organe de poliție la toate nivelele”, a mai spus Stroe.
„Și la trenuri? În general, iarna îi scoatem pe niște călători după niște...”, l-a întrebat premierul pe Stroe.
„La trenuri deja am făcut niște exerciții de alarmare - chiar așa se numesc - am scos toate plugurile și dimineața și duminica și noaptea - le-am scos la acțiune. Am simulat situații de intemperii, de viscol, de zăpezi. Toate cele 38 de pluguri sunt în perfectă stare de funcționare și suntem pregătiți să acționăm”, l-a asigurat ministrul Transporturilor pe Mihai Tudose.



