money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Mircea Coza: Timpul in care se obtin fondurile europene este foarte lung

Publicat la 29.05.2009, 20:56:00

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Mircea Coza: Timpul in care se obtin fondurile europene este foarte lung

"Diferenta de la data cand se initiaza un stiudiu de fazabilitate, sau un proiect si timpul pana cand banii ajung sa fie folositi de un investitor este foarte mare. Proiectul care este inceput nu va mai avea efect peste un an - un an si jumatate, cand se constata ca s-au schimbat cu totul cifra de afaceri, sau potentialul unde trebuia investit", a declarat Coza.

"Oamenii de afaceri investesc niste bani, pentru ca proiectele costa, studiile de fazabilitate costa, marea majoritate a lor se deconteaza sau nu se deconteaza, acest risc din start este asumat de omul de afaceri".

Maramureseanul este de parere ca in banii europeni, studiile de fezabilitate detin o pondere nejustificat de mare si ca ar trebui sa intereseze mai mult finalizarea proiectului decat studiul sau.

"S-au bagat foarte multi bani in studii de fazabilitate si o sa aveti surprinderea sa vedeti ca s-au bagat in studiile de fezabilitate jumatate din cat ar fi trebuit sa se bage in proiecte viabile, care sa si aduca rezultate, pentru ca, pana la urma ne intereseaza mai mult finalizarea proiectului, nu studiul de fezabilitate", a afirmat Mircea Coza. (The Money Channel)
 

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite