Preşedintele Fondului Proprietatea Mircea Ursache a declarat în exclusivitate pentru The Money Channel că aceasta este ultima lună în care se mai practică sistemul rotativ de conducere, iar la următoarea şedinţă a Consiliului se va stabili un nou preşedinte pe o perioadă de 4 ani.

"Aceasta este ultima lună în care se mai practică sistemul rotaţiei colective. În următoarea şedinţă a Consiliului de Supraveghere în forma nou aleasă se va decide un preşedinte pentru un mandat de 4 ani", a declarat Mircea Ursache.

Unul din candidaţii la preşedinţia pentru 4 ani a Fondului Proprietatea este chiar Mircea Ursache.

Consiliul de Supraveghere al Fondului Proprietatea a decis, în noiembrie 2007, să adopte, pentru perioada prealabilă selecţiei administratorului, o formă de conducere colegială, cu preluarea lunară, prin rotaţie, de către membri a funcţiei de preşedinte.