Mitsubishi Electric Corp a anuntat ca planuieste sa se retraga din afacerea neprofitabila de telefonie mobila, devenind producatorul de electronice japonez cel mai recent retras de pe o piata dominata de giganti internationali precum Nokia, relateaza Reuters.
Dupa ce s-a confruntat cu o competitie dura din partea Nokia, Samsung Electronics Co Ltd si a altor furnizori la nivel mondial, multi producatori de telefonie mobila din Japonia s-au retras in ultimii ani pe piata interna.
Insa pe piata japoneza saturata, cererea este asteptata sa scada in acest an, in contextul in care operatori de telefonie mobila precum NTTDoCoMo Inc au redus subventiile catre vanzatorii de retail, destinate mentinerii telefoanelor la un pret scazut, si au redus in schimb ratele lunare.
Mitsubishi Electric a anuntat luni ca estimeaza in anul fiscal ce se va incheia la 31 martie o pierdere unica, inainte de perceperea taxelor, de aproximativ 17 miliarde yeni (164,1 milioane dolari), ca urmare a acestei retrageri.
Compania japoneza a adaugat, totusi, ca pierderea ar putea fi compensata de cresterea eficientei operationale in alte sectoare.
Actualitatemoney.ro
Mitsubishi Electric se va retrage de pe piata telefoniei mobile
Publicat la 03.03.2008, 09:54:00
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

