money.ro
Actualitatemoney.ro

Mitsubishi şi Peugeot vor înfiinţa o companie cu capital mixt în Rusia

Publicat la 19.05.2008, 12:24:35

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Mitsubishi şi Peugeot vor înfiinţa o companie cu capital mixt în Rusia

Compania japoneză Mitsubishi Motors şi grupul francez PSA Peugeot Citroen au anunţat luni că vor forma o companie cu capital mixt în Rusia, pentru a produce automobile pentru cele trei mărci începând din 2011, informează NewsIn.

Fabrica din oraşul Kaluga, situat la 180 km sud-vest de Moscova, va produce SUV-uri pentru Mitsubishi, Peugeot şi Citroen, precum şi berline pentru Peugeot şi Citroen, având o capacitate totală de 160.000 vehicule.

Producţia va începe în 2011, potrivit unei declaraţii comune a companiilor.

Peugeot Citroen, numărul doi în producţia de autoturisme din Europa, a declarat în ianuarie că a investit 300 milioane euro (467 milioane dolari) în fabrica de la Kaluga, ce va avea o capacitate de producţie anuală de 150.000 autoturisme începând cu 2010.

Peugeot Citroen va deţine o participaţie majoritară, potrivit unui purtător de cuvânt al companiei Mitsubishi Motors.


Sursa: NewsIn

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite