money.ro
Piețe financiaremoney.ro

MOL anunţă creşterea cu 9% a profitului net în primul trimestru din 2008

Publicat la 15.05.2008, 07:09:57

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
MOL anunţă creşterea cu 9% a profitului net în primul trimestru din 2008

MOL, ce a fost ţinta unei tentative de preluare ostilă din partea grupului austriac OMV, a raportat un profit net de 65 miliarde forinţi (401,6 milioane dolari) în primul trimestru din 2008, cu 9% mai mult faţă de 59,5 miliarde forinţi în aceeaşi perioadă 2007.

Profitul operaţional MOL a scăzut la 67,3 miliarde forinţi, în ton cu estimările analiştilor, de 67,6 miliarde forinţi.

"Principalii factori ce au contribuit la sporirea profitului au fost performanţele de rafinare şi distribuţie şi îmbunătăţirea calităţii motorinei", a precizat MOL.

MOL are o producţie crescută de motorină.

"De asemenea, preţul ridicat al petrolului a avut un impact pozitiv asupra profitului", a adăugat compania.

În România, vânzările de carburanţi ale MOL au crescut cu 3%, în timp ce piaţa de retail a crescut cu 0,3 procente la 13% în primul trimestru din 2008.

Debitul mediu pe benzinărie arată o uşoară scădere de 1% în primul trimestru din 2008, în urma deschiderii a cinci noi benzinării.

MOL avea 122 de benzinării în România la sfârşitul lunii martie 2008.

MOL a anunţat că profitul a fost sporit de un câştig de 5,7 miliarde forinţi în urma unui acord cu firma Magnolia Finance, ce datează din 2006.

Profitul operaţional obţinut din explorare şi producţie a crescut cu 40% la 23,9 miliarde forinţi, datorită preţurilor crescute la petrol, în ciuda volumului scăzut de producţie.

Profitul operaţional obţinut din rafinare şi marketing a crescut cu 42% la 40,1 miliarde forinţi.

Achiziţiile MOL din 2007, firma de rafinare italiană IES şi compania croată TIFON, au contribuit la o îmbunătăţire a activităţilor de rafinare.

Profitul operaţional al diviziei de gaze naturale a MOL a scăzut cu 16% la 9,3 miliarde forinţi.

Anul trecut MOL a cheltuit 2,8 miliarde dolari pe rescumpărarea titlurilor de trezorerie ca parte a unui plan de a respinge tentativa de preluare din partea OMV, compania ungară reluând procesul de răscumpărare în 2008 prin cumpărarea unor acţiuni în valoare de 144 milioane dolari în primul trimestru.

Sursa: NewsIn

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite