Moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Ciolacu, inițiată de AUR, S.O.S. România și POT, va fi dezbătută și votată astăzi în plenul reunit al Parlamentului, de la ora 11:00. Este nevoie de votul majorității parlamentarilor, 232 de voturi favorabile, pentru a fi adoptată.
Moțiunea de cenzură împotriva Guvernului, dezbătută și votată astăzi de Parlament
Potrivit deciziei Birourilor permanente reunite, la dezbaterea asupra moțiunii de cenzură grupurile parlamentare au la dispoziție 39 de minute, iar Guvernul tot 39 de minute.
„Premierul Marcel Ciolacu a fost impus de către președintele ilegitim Klaus Iohannis, în perioada în care acesta își încheiase deja mandatul constituțional. Prin urmare, acest Guvern și acest prim-ministru sunt lipsiți de orice urmă de legitimitate, reprezentând de fapt prelungirea abuzivă a unui regim respins categoric de cetățeni. În ceea ce privește capacitatea sa executivă, într-o democrație funcțională, nici măcar nu ar fi fost nevoie de o moțiune de cenzură pentru a-l înlătura - acest Guvern nu ar fi trebuit să existe vreodată”, se arată în moțiune.






