money.ro
Piețe financiaremoney.ro

NBA a majorat plafonul salarial cu 3 milioane dolari

Publicat la 09.07.2008, 12:14:13

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
NBA a majorat plafonul salarial cu 3 milioane dolari
Echipele din NBA vor trebui sa respecte un plafon salarial de 58 de milioane de dolari, in sezonul 2008/2009, in crestere cu trei milioane, fata de sezonul precedent. Profitand de o serie de exceptii de la regulament, cluburile pot ajunge la bugete de salarizare de pana la 71 de milioane de dolari.

Amenzile pentru cluburi sunt egale cu sumele care depasesc aceasta limita. In sezonul trecut, New York Knicks a alocat cei mai multi bani pentru salarii: aproape 94 de milioane de dolari, iar Kevin Garnett a fost cel mai bine platit jucator, primind 25 de milioane de dolari de la Boston Celtics.

Plafonul salarial a aparut in NBA in urma cu sase decenii si a fost readoptat in 1984, cu scopul de a mentine echilibrul valoric intre echipe.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite