Printre planurile pe termen scurt ale Bursei Monetare şi de Mărfuri de la Sibiu se află implementarea unui nou soft de tranzacţionare care înglobează mai multe tipuri de analiză şi care ar putea fi oferit investitorilor gratuit timp de un an. La capitolul noi produse, în primul trimestru vom putea vedea la SIBEX contracte pe diferenţă şi derivate pe indicele Dow Jones, pentru care bursa a obţinut deja acordul de utilizare.

Pe lângă CFD-uri {se citeste in engleza SieFDi} şi derivatele pe indicele american, bursa de la Sibiu pregăteşte un amplu proces de restucturare a pieţei opţiunilor. Conform Directorului departamentului dezvoltare şi produse noi, Ioan Aleman, bursa vrea să autorizeze cel puţin doi market makeri pe acest segment.

"Ne gândim la SSif-uri care au specialişti, în special SSIF Broker, Estinvest, WBS Carpatica, dar şi alţii", a declarat Ioan Aleman, director departament de Dezvoltare, SIBEX.

Ioan Aleman a explicat că există facilităţi pentru cei care tranzacţionează ca market makeri pe SIBEX: ei pot să-şi acopere riscul de pe piaţa valutară şi de pe cea a aurului utilizând diverse softuri de tranzacţionare de pe pieţe din afara României.

Oficialul Sibex a precizat că piaţa futures şi options în România este abia la început, unul dintre fiind lipsa informării. Bursa a demarat deja o campanie la nivel naţional, iar ca rezultat circa 700 de noi conturi au fost deschise în ultimele şase luni.