Noul ministru al educaţiei pledează pentru continuitatea programelor
Publicat la 09.10.2008, 12:18:02
Într-un interviu pentru The Money Channel, ministrul Educaţiei, Anton Anton a declarat că prioritatea sa este continuarea programelor actuale. "Am de gând să continui o activitate începută. Educaţia nu este o frunză pe care să o bată vântul şi să o întoarcă fiecare ministru cum vrea. Eu cred în continuitate. Eu sunt ferm convins că educaţia este cea mai importantă prioritate naţională", a declarat Anton.
Noul ministru moşteneşte şi controversata problemă a majorării salariilor profesorilor: amintim, Parlamentul a adoptat legea care prevede mărirea cu 50 de procente a salariilor din învăţământ, dar Guvernul se opune demersului. Cum va împăca cele două tabere noul şef al portofoliului Educaţiei? "Putem vorbi despre chestia asta poate un pic mai târziu, poate nu chiar astăzi. Acum, credeţi-mă şi pe mine că despre cercetare aş dori să vorbesc cu mare plăcere pentru că este seara inovării. N-aş dori să ajungem la aceste polemici astăzi", spune Anton.
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
13 din 16 echipe din SuperLiga au o casă de pariuri pe tricou. Anglia a interzis, România merge înainte
Piețe financiare
Curs euro valabil luni, 24 august: 5.2581 lei. OMV a pierdut 0.93% pe BVB
Piețe financiare
Ce urmărim săptămâna viitoare: INS publică estimarea PIB T2 2026 (estimare flash) și Eurostat - flash CPI Eurozonă, august 2026
Piețe financiare
