”Nu, această fotografie nu arată refugiați cu steagul ISIS!”(Liberation)
Publicat la 17.09.2015, 07:54:03
În cadrul rubricii ”Desintox”, ziarul francez Liberation distruge acest mit. Ziarul demonstrează că, în realitate, nu era vorba despre refugiați nou veniți pe teritoriul german.
În realitate, fotografia a fost realizată în orașul Sollingen din Renania de Nord-Westfalia, cu ocazia manifestației unui grup islamist radical petrecută la 1 mai 2012, deci cu mult timp înainte de criza refugiaților.
Liberation dă și câteva amănunte legate de împrejurările în care a fost realizată fotografia. După cum relata la vremea aceea publicația germană Der Spiegel, a fost vorba despre intenția unei grupări de extremă dreaptă de a defila pe lângă moscheea din oraș cu caricaturi ale profetului Mahomed. Un grup de circa 30 de militanți musulmani radicali s-a opus militanților de extremă dreapta, agitând steaguri negre cu inscripții în limba arabă.
În realitate, fotografia a fost publicată în mai 2012 de stiul britanic LiveLeak, mai notează Liberation.
mai multe, pe RFI
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Europa
UE investește 30 de miliarde de euro în fabricile AI ale Europei. România, printre țările implicate

Europa
Ești cetățean european. Cine ți-a luat înghețata? Sau ai mâncat anul trecut mai mult de 7 litri?

Europa
Zeci de mii de morți în Europa din cauza caniculei! Trei țări raportează un bilanț dramatic

Europa
Elveția caută 85.000 de muncitori străini, inclusiv români. Salariile pot ajunge la 6.500 de euro pe lună

Europa
