money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Numărul de şomeri din Bulgaria a ajuns la peste 280.000

Publicat la 18.08.2009, 21:00:00

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Numărul de şomeri din Bulgaria a ajuns la peste 280.000

Numărul şomerilor înregistraţi în luna iulie este cu aproximativ 12.000 mai mare decât nivelul din luna iunie, iar numărul total al şomerilor din Bulgaria a ajuns la peste 280.000 de persoane. Potrivit analiştilor, rata şomajului în ţara vecină va ajunge la 10% până la sfârşitul acestui an. În

România, numărul de şomeri a crescut în luna iulie cu 23.637 de persoane, ajungându-se, astfel, la un total de 572.563 de persoane şi la o rată de 6,3%. Faţă de luna anterioară, rata şomajului a crescut cu 0,3 puncte procentuale, iar avansul faţă de luna iulie 2008 a fost de 2,7 puncte procentuale.

Judeţele cu cea mai mare rată a şomajului au fost Vaslui şi Mehedinţi (11,2%), iar nivelul minim a fost de 1,7% în judeţul Ilfov. În ultimul trimestru al anului trecut şi prima jumătate a acestui an, în România au fost peste 200.000 de disponibilizări, fiind anunţate alte 13.000 de concedieri până la sfârşitul acestui an.

Rata şomajului din Uniunea Europeană (UE) a ajuns în luna iunie la 8,9%, fiind cel mai mare nivel din ultimii patru ani, potrivit Eurostat. Raportul Eurostat mai arată că, în termeni anuali, în iunie 2009, faţă de aceeaşi lună a anului precedent, şomajul din UE a crescut cu două puncte procentuale. În luna iunie 2009, numărul persoanelor fără loc de muncă din statele UE a crescut faţă de iunie 2008 cu 5,02 milioane, până la 21,5 milioane de persoane.

Cele mai mari rate au fost raportate de Spania (18,1%), Letonia (17,2%) şi Estonia (17%), iar cele mai mici rate ale şomajului au fost consemnate, în iunie, în Olanda (3,3%) şi Austria (4,4%).

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite