money.ro
Actualitatemoney.ro

O banca rusa refinanteaza un credit al lui Deripaska de 2,5 miliarde dolari la RBS si Merrill Lynch

Publicat la 27.10.2008, 08:40:00

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
O banca rusa refinanteaza un credit al lui Deripaska de 2,5 miliarde dolari la RBS si Merrill Lynch
Potrivit ziarului Independent on Sunday, magnatul rus al aluminiului "are pana la sfarsitul lunii sa gaseasca bani pentru a rambursa (creditul - n.red.) unui sindicat format din 13 banci, printre care Royal Bank of Scotland si Merrill Lynch". Deripaska a folosit imprumutul pentru a putea prelua 25% din actiunile gigantului minier Norilsk Nickel.

Deripaska a contactat Vnesekonombank - banca pentru dezvoltare si activitate economica externa - al carui presedinte al Consiliului de Supraveghere este premierul Vladimir Putin, potrivit saptamanalului.

Evocand "surse apropiate Rusal", grupul condus de Deripaska, "Kremlinul a confirmat ca (VEB -n.red.) va oferi fonduri", potrivit The Indepedent on Sunday.

"Semnele sunt pozitive, dar ii vom oferi (lui Deripaska - n.red.) o saptamana in plus, nu mai mult - nu putem sa lasam acest lucru sa se prelungeasca mai multe saptamani sau mai multe luni", a anuntat o banca londoneza, membra a consortiului bancar.

Creditul este scadent vineri, potrivit The Independent on Sunday, care precizeaza ca, daca nu va fi rambursat, consortiul va prelua controlul pachetului. Dar perspectiva ca un consortiu bancar strain sa detina o parte din capitalul uneia dintre cele mai puternice companii din Rusia nu le place liderilor straini, a subliniat ziarul.

Norilsk Nickel face in prezent obiectul unei lupte incrancenate intre principalii sai actionari - miliardarul Vladimir Potanin si Oleg Deripaska. Ambii au anuntat ca vor o fuzionare a grupului cu unul dintre concurentii sai, pentru a deveni un gigant mondial al metalurgiei. "Guvernul rus, care are dreptul sa blocheze fuzionarea, incepe sa sustina proiectul lui Deripaska", a anuntat The Independent on Sunday. (NewsIn)

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite