money.ro
Actualitatemoney.ro

O comisie de ancheta a descoperit 17 transferuri cu probleme în Premiership

Publicat la 16.06.2007, 07:10:09

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
O comisie de ancheta a descoperit 17 transferuri cu probleme în Premiership

Comisia specială alcătuită de oficialii din Premier League a descoperit 17 transferuri cu nereguli, printre care şi cele ale lui Didier Drogba şi Petr Cech la Chelsea, în urma unei anchete lansată în martie 2006 de fostul şef al poliţiei, John Stevens, informează ediţia electronică a The Guardian.

Cinci dintre cluburile din Premiership au fost nominalizate de către Lord Stevens ca având unele nereguli în transferurile efectuate, Chelsea, Newcastle, Middlesbrough şi Portsmouth. Respectivele formaţii vor fi supuse unei noi anchete din partea Federaţiei Engleze de Fotbal (FA), dar presa engleză scrie că Newcastle şi Bolton sunt echipele cu cele mai mari probleme. Stevens s-a mai referit şi la situaţia a 15 agenţi implicaţi în 17 transferuri, dar există referiri şi la doi antrenori ai unor echipe din prima ligă engleză de fotbal.

Unul dintre ei este antrenorul Sam Allardyce, care are un conflict de interese cu impresarul său, Craig, care îi este şi fiu. Celălalt antrenor este Grame Souness. Toate rapoartele vor fi trimise către FA şi FIFA.

Din cele 17 cazuri, patru dintre ele sunt legate de transferurile de la Newcastle (Emre Belozoglu, Jean-Alain Boumsong, Amady Faye, Albert Luque), patru de la Bolton (Ali Al-Habsi, Tal Ben Haim, Blessing Kaku, Julio Correia), trei de la Chelsea (Didier Drogba, Petr Cech, Michael Essien), trei de la Portsmouth (Collins Mbesuma, Benjani Mwaruwari, Aliou Cisse) şi două de la Middlesbrough (Aiyegbeni Yakubu şi Fabio Rochemback), în timp ce un alt transfer nu a fost făcut public.

Sursa: NewsIn

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite