Acest lucru se intampla direct sub ochii nostri, ai angajatorilor,care trebuie sa ne luam notite si sa trecem in bugetul anului viitor noul nivel de cheltuiala cu salariile, impus de altcineva.
Stiti cate probleme sunt in economia reala cu resursa umana? Salariile au fost negociate in echivalent euro atunci cand cursul euro-leu crestea si s-au schimbat in lei atunci cand scadea.
Pe fondul unei lipse acute de forta de munca, trebuie sã oferi salarii tot mai mari, mai ales daca vrei persoane calificate.
Corelarea performantei cu nivelul salarial trece in plan secundar, acest lucru fiind, de altfel, foarte important pentru cariera angajatului si implinirea profesionala a acestuia.
Se vorbeste chiar despre atingerea unui prag minim salarial garantat de 50% din salariul mediu!
Pe de alta parte, acordarea de salarii mai mici decat cel minim pe economie constituie infractiune, iar sanctiunea este inchisoare de la 6 luni la 1 an sau amenda penala.
Avand in vedere ca sectorul privat contribuie la constructia PIB-ului cu aproximativ 73%, estimandu-se sa atinga chiar 80% in 2010, nu ar trebui sa se ignore acest lucru, ba mai mult, piata muncii ar trebui sa fie una libera, fara intervenþii administrative.
In caz contrar, am putea ajunge intr-o situatie in care sectorul privat sa ceara si el protectie, solicitand cu modestie, de exemplu, un salariu maxim garantat de cinci ori salariul mediu si un profit minim garantat de 5% din cifra de afaceri.
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.