Unii dintre ei critică Executivul inclu­siv pentru intenţia anunţată privind res­trân­gerea ariei de aplicare a impozitului forfetar de anul viitor. De asemenea, spun că Guvernul trebuia să ia decizia im­po­zitării anumitor domenii mai devreme. “Sunt sceptic în legătură cu aplicarea celor două măsuri, pentru că până acum nu a făcut nimic din ceea ce a promis. Neimpozitarea profitului reinvestit a fost anunţată, iniţial, pentru T1, amâna­tă pentru T2, după care s-a vorbit despre 1 septembrie. Acum spun 1 octombrie. Nu mai am încredere”, a spus vicepreşedinte­le Consiliului pentru IMM-uri, Florea Pârvu.

În opinia acestuia, amânarea aplicării măsurii de către Guvern a fost premeditată, pentru ca firmele să-şi păstreze profiturile în bănci, care, la rândul lor, au împrumutat Guvernul pentru finanţarea deficitului. Maria Grapini, preşedintele Patronatului din Industria Uşoară - FEPAIUS, consideră bine-venită aplicarea unui impozit forfetar doar pe anumite activităţi, începând din anul următor, dar susţine că impozitul minim din acest an a adus multe pierderi firmelor mici. “Văd că Guvernul aplică acum măsuri pe care noi le-am propus la începutul anului. Este bine că se renunţă la impozitul minim de la anul, dar cine ne plăteşte pierderile de anul acesta?”, a spus Grapini.

Aceasta a precizat că, pe lângă măsurile respective, Guvernul ar trebui să revină asupra deductibilităţii pentru combustibilul folosit la maşinile de serviciu şi să scadă fiscalitatea pe forţa de muncă, ceea ce ar duce la scoaterea la suprafaţă a muncii la negru şi ar aduce mai multe încasări la buget.

Marius Bostan, senior partner la VMB Partners, consideră, de asemenea, că măsurile Guvernului vin mai târziu decât se aşteptau managerii, dar sunt bine-venite.

“Guvernul nu a vrut să introducă până acum neimpozitarea profitului reinvestit pentru că nu putea renunţa la o sursă de venit la buget. După ce a văzut însă că încasările din această sursă sunt insignifiante din cauza scăderii masive a profiturilor companiilor, au decis să introducă măsura”, a spus Bostan.

Premierul Emil Boc a declarat ieri că măsura neimpozitării profitului reinvestit va fi introdusă începând cu 1 octombrie, impozitul forfetar va fi restrâns la anumite activităţi începând cu 1 ianuarie 2010, iar cota unică şi valoarea actuală a TVA-ului vor fi menţinute. Premierul a precizat că aceste măsuri vor fi coroborate cu alocarea de resurse pentru infrastructura de transport, educaţie, sănătate, mediu şi pentru reabilitarea termică a blocurilor, continuarea procesului de rambursare a TVA-ului şi cu finanţarea proiectelor europene - în special pentru sprijinirea administraţiilor locale.


Impozitul minim a adus la buget peste 67 mil. euro, în lunile mai şi iunie