„Un gest surprinzător. Chiar m-a afectat și mă afectează”, a spus deputatul PNL de Alba Cornel Olar.

 

 

Olar crede că a fost vorba despre o cădere psihică.

 

„Eu zic că o cădere psihică, nu s-a putut stăpâni. Sunt și asteniile astea de primăvară și pe mulți îi atacă așa prin surprindere. Cred că și dumneavoastră aveți insomnii, însă trebuie să treci peste toate”, a afirmat liberalul.

 

 

El a mai spus că nu crede că gestul lui Alin Cucui a venit ca urmare a unor presiuni politice, problemelor din familie sau a legăturii cu anumiți afaceriști.

 

 

„Era un om chiar cu relații de prietenie și colaborare, decât de a-l vedea pe el să intre în anumite afaceri. Un vicepreședinte la nivel de județ e o funcție destul de importantă, numai că, eu am fost ordonator principal de credite, iar el nu era ordonator principal de credite. Nu cred că avea acces la anumite semnături în anumite proiecte sau în anumite investiții”, a afirmat Olar.

 

 

Vicepreședintele Consiliului Județean Alba, Alin Cucui, a fost găsit spânzurat, miercuri dimineața, într-o locuință din Alba Iulia

 

 

Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Alba, Luminița Prodan, a declarat, pentru MEDIAFAX, că vicepreședintele CJ Alba s-ar fi sinucis, fiind găsit mort într-o locuință din Alba Iulia.

 

 

„Avem o echipă de cercetare la fața locului. Se pare că este vorba despre o sinucidere”, a spus Luminița Prodan.

 

 

Alin Cucui a fost reales vicepreședinte al Consiliului Județean Alba în iunie 2016, prin votul consilierilor județeni. El a candidat pe listele PNL la alegeri.