Omul lui Ludovic Orban este noul președinte al PNL Botoșani. Câte voturi a primit
Publicat la 03.07.2021, 12:03:00
Preşedintele în exerciţiu al filialei teritoriale Botoşani a Partidului Naţional Liberal (PNL), deputatul Costel Şoptică, a câştigat, sâmbătă, alegerile interne pentru preşedinţia partidului, el fiind un om apropiat de fostul premier, Ludovic Orban.
Scorul a fost unul destul de diferit. Mai exact, Şoptică l-a învins pe prefectul judeţului Botoşani, Dan Nechifor, la o diferenţă de zece voturi. Potrivit organizatorilor, Şoptică a fost ales de 213 delegaţi la Conferinţa de alegeri a filialei teritoriale a PNL, în timp ce Dan Nechifor a obţinut 203 voturi.
De menționat este faptul că, cei doi au fost singurii candidaţi pentru funcţia de preşedinte, după ce senatorul Cristian Achiţei şi fostul europarlamentar Mihai Ţurcanu s-au retras.
Costel Şoptică şi-a declarat public susţinerea pentru Ludovic Orban la Congresul PNL din luna septembrie, în timp ce Dan Nechifor s-a poziţionat în favoarea lui Florin Cîţu.
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Politic
România, 110 zile fără guvern cu puteri depline
Politic
Nicușor Dan pleacă la New York. Președintele României va susține un discurs la ONU

Politic
Oana Țoiu, mesaj la CNN despre apărarea Ucrainei: „Nu facem suficient”

Politic
Legea salarizării intră în linie dreaptă. Proiectul care ar trebui să respecte PNRR și constrângerile bugetare, pe masa partidelor

Politic
