Agenți ai serviciilor de informații ucrainene au ucis duminică membri ai unei celule a serviciului secret rus suspectați că ar fi împușcat mortal, săptămâna trecută, un colonel din cadrul serviciului de securitate ucrainean SBU, a anunțat SBU, scrie Reuters.
Ucraina anunță că presupuşi asasini ruși ai FSB au fost eliminați în regiunea Kiev
Agenția de informații a declarat într-un comunicat că operațiunea a avut ca scop arestarea agenților Serviciului Federal de Securitate al Rusiei (FSB), pe care îi consideră responsabili de uciderea colonelului SBU Ivan Voronych, joi, la Kiev.
În această dimineață a fost desfășurată o operațiune specială în timpul căreia membrii celulei de agenți ai FSB-ului rus au opus rezistență și, prin urmare, au fost eliminați”, se arată într-o declarație publicată pe aplicația de mesagerie Telegram.
Autoritățile ruse nu au făcut niciun comentariu public imediat cu privire la operațiunea de duminică care reflectă asasinatele anterioare ale unor oficiali militari ruși de rang înalt comise de Ucraina în timpul războiului ce durează de trei ani, o sursă de jenă pentru vastele agenții de informații ale Moscovei.






