money.ro
Actualitatemoney.ro

Panait, KTD: Bursa a ramas doar cu investitorii mici

Publicat la 05.12.2008, 00:00:00

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Panait, KTD: Bursa a ramas doar cu investitorii mici

Atat pietele de capital internationale, cat si cea locala, au deschis ziua de ieri in crestere, in asteptarea deciziei Bancii Centrale Europene (BCE) de a reducere dobanda cheie, pentru ca, dupa confirmarea asteptarilor, acestea sa intre intr-un usor regres. Decizia BCE de a scadea rata de referinta de la 3,2% la 2,5% a reprezentat cea mai mare modificare de acest gen efectuata in istoria de zece ani a institutiei.

"Micsorarea dobanzii cheie facuta de BCE, a stat cel mai probabil la baza fluctuatiilor de joi, iar actiunile au urcat pe fondul asteptarilor. Cresterile pe aceasta stire nu vor tine insa mult, piata urmand sa revina rapid la o tendinta normala, asa cum s-a intamplat si lunile trecute" a declarat Iulian Panait, presedintele companiei de consultanta de pe piata de capital KTD Invest.

Sectorul societatilor de investitii a fost printre putinele care au rezistat ieri pe plus, indicele BET-FI castigand la finalul zilei 0,6%. Titlurile SIF Moldova (SIF2) si SIF Oltenia (SIF5) au avut cele mai mari rulaje si au castigat 2,2%, respectiv 1,4%. Atat BET, indicele celor mai lichide zece titluri, cat si BET-C, indicele compozit, au avut variatii negative minore, de 0,1%.

"Piata a ramas acum cu investitorii mici, de portofoliu, care psihologic vorbind nu sunt adeptii scaderilor. Din aceasta cauza ma si astept ca Bursa sa isi continuie aceasta tendinta neutra, pana cand macar un investitor mediu va intra la tranzactionare si va putea misca indicii", a spus Panait.
 

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite