Papa Benedict vizitează pentru prima dată Statele Unite
Publicat la 15.04.2008, 06:06:02
Papa are o agendă încărcată în această vizită. Se va întâlni cu preşedintele George W. Bush, va oficia o slujbă la New York, pe locul celor 2 turnuri gemene distruse în timpul atacurilor de la 11 septembrie şi va ţine un discurs la sediul Organizaţiei Naţiunilor Unite.
Papa Benedict îşi va serba mâine şi cea de-a 81-a aniversare, va fi primit la Casa Albă, la prânz se va plimba prin oraş cu celebrul papa-mobil, iar după-amiază are stabilită o întâlnire cu înalte feţe bisericeşti. Serviciile secrete americane şi FBI-ul au dat asigurări că nu există ameninţări la adresa Papei şi că există şanse minime ca şederea sa în Statele Unite să fie tulburată de vreun incident neplăcut.
Ultima vizită a unui Suveran Pontif la Washington a avut loc în 1979, când Papa Ioan Paul al doilea a ţinut o slujbă în faţa a aproape 175.000 de persoane.
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Cum funcționează ROBOR și de ce contează pentru creditul tău

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
13 din 16 echipe din SuperLiga au o casă de pariuri pe tricou. Anglia a interzis, România merge înainte
Piețe financiare
Curs euro valabil luni, 24 august: 5.2581 lei. OMV a pierdut 0.93% pe BVB
Piețe financiare
