În timpul dezbaterilor a avut loc o nouă confruntare între majoritate şi opoziţie. Proiectul, botezat de Guvern "Buget pentru creştere economică susţinută" a fost criticat de parlamentarii din partidele de opoziţie de dreapta, care l-au numit "Bugetul înşelăciunii". "În esenţa sa, acesta este un buget pentru dezvoltare şi continuitate", a declarat ministrul de finanţe Plamen Oreşarski în timpul prezentării textului, în prezenţa premierul Serghei Stanişev şi a câtorva miniştri din Guvern.

"Acesta este un buget care nu face decât să îmbogăţească foarte mult statul", a subliniat Ivan Kostov, liderul mişcării de extremă-dreapta Democraţii pentru o Bulgarie Puternică. "Construiţi totul pe baza unor minciuni în legătură cu reformele în domeniile educaţiei şi sănătăţii. Veţi sfârşi într-un stat distrus, luptându-se cu excedente enorme", a adăugat el.

Oreşarski a subliniat, în replică, faptul că excedentul bugetar plănuit, de 3% din PIB, este un nivel minim necesar atât din cauza deficitelor de cont curent, cât şi pentru implicaţiile sale politice şi sociale. "Economia bulgară dă semne de supraîncălzire şi ar fi fost absurd să nu proiectăm un excedent bugetar", a explicat şi fostul ministru de finanţe Milen Velcev, membru al partidului de centru NDSV.

Proiectul de buget pentru anul 2008 plasează pe primele locuri în ceea ce priveşte priorităţile educaţia şi sistemul sanitar, alocând cu 470 de milioane de leva, respectiv 350 de milioane de leva mai mult decât anul trecut pentru cele două sectoare, potrivit susţinătorilor săi.

Sursa: NewsIn