money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Patru mari bănci europene s-au angajat să-şi menţină expunerea pe Letonia, anunţă CE şi FMI

Publicat la 14.09.2009, 17:31:36

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Patru mari bănci europene s-au angajat să-şi menţină expunerea pe Letonia, anunţă CE şi FMI
Băncile sunt DnB Nord din Danemarca şi cele trei bănci din Suedia, Nordea, SEB et Swedbank, care s-au angajat să-şi menţină expunerea globală în ţară şi să satisfacă nevoile de lichiditate şi de capital ale subsidiarelor din Letonia, pentru a reduce efectele recesiunii economice, a creşte încrederea investitorilor şi a ajuta statul baltic să revină pe creştere economică durabilă.

Letonia a obţinut un acord internaţional de 7,5 miliarde euro de la un grup de instituţii financiare internaţionale conduse de FMI, la care CE contribuie cu 3,1 miliarde euro.

"Adăugat sprijinului financiar, acest angajament va ajuta sistemul bancar din Letonia să traverseze criza actuală şi să pună economia letonă pe o tendinţă de creştere solidă", au mai precizat CE şi FMI, într-un comunicat.

Şi în cazul României există un astfel de acord, semnat de nouă bănci cu expunere semnificativă pe piaţa locală (Erste Bank, Raiffeisen International, Eurobank EFG, National Bank of Greece, Unicredit, Societe Generale, Alpha Bank, Volksbank şi Piraeus Bank), care au promis că vor continua să facă afaceri în România şi că vor injecta capital în subsidiarele lor, dacă va fi necesar.

Pe 27 martie, Serbia a primit, de asemenea, promisiuni de la zece mari bănci că nu-şi vor reduce expunerea pe piaţa locală. Băncile care au semnat angajamentul pentru Serbia sunt Intesa Sanpaolo, Raiffeisen International, Hypo Alpe-Adria, Eurobank EFG, National Bank of Greece, Unicredit, Societe Generale, Alpha Bank, Volksbank International şi Piraeus Bank.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite