money.ro
Piețe financiareMucenic Ioana

PDL a contestat la Curtea Constituţională prelungirea votării la referendum

Publicat la 20.07.2012, 06:52:47

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
PDL a contestat la Curtea Constituţională prelungirea votării la referendum

„Atacul la Curtea Constituţională e bazat pe explicaţii de procedură. Există Legea referendumului, Legea nr. 3, care cuprinde o anumită prevedere şi care arată că detaliile organizatorice nu mai pot fi schimbate mai târziu de zece zile de la data declanşării procedurii de referendum. Asta s-a întâmplat pe 6 iulie. Ieri, când legea a fost modificată, eram pe 18, deci trecuseră 12 zile. Practic, în acel moment, prin prevederea conform căreia mai târziu de 10 zile nu poţi modifica organizatoric nişte chestiuni legate de referendum fiindcă s-a intrat în etapa finală, nu mai putea fi făcută nicio modificare, chiar în parlamentul României", a spus Rădulescu.

 

În replică, Ana Birchall, secretar executiv al PSD, spune că de fapt PDL vrea să împiedice românii să iasă la vot, contrar afirmaţiilor publice prin care cheamă populaţia în număr mare la urne.

 

„Această manevră a PDL nu arată decât frica lor că românii vor ieşi la vot. Deci este un discurs mai mult decât dual. Pe de o parte spun să iasă la vot şi s-au luptat să iasă la vot, pe de altă parte toate acţiunile lor nu fac altceva decât să împiedice românii să iasă la vot şi să-şi exprime punctul de vedere, să-şi exprime votul. Este un lucru democratic şi civic până la urmă", a spus Birchall.

 

Democrat-liberalii au depus joi trei contestaţii la Curtea Constituţională. Una dintre ele se referă la legea care stabileşte că programul de vot la referendum poate fi modificat prin hotărâre de guvern. USL a promovat un act normativ prin care a prelungit programul la urne, de la ora 7.00 la ora 23.00, faţă de intervalul 08.00 - 22.00, cât era până acum în cazul referendumurilor.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite