money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Peru devine a treia ţară care cumpără "laptop-uri de 100 de dolari"

Publicat la 05.12.2007, 13:30:02

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Peru devine a treia ţară care cumpără "laptop-uri de 100 de dolari"
Presa americană estimează că până la finalul acestui an peste 500.000 de laptop-uri XO vor fi distribuite în ţările în curs de dezvoltare. Uruguay a fost prima ţară care a comandat OLPC, iar guvernul a stabilit prima tranşă la 100.000 de laptop-uri. Mexicul a comandat 50.000 de laptop-uri, iar acum Peru a anunţat că a semnat un contract pentru 260.000 de unităţi.

Laptopul XO, care nu mai este demult dotat cu manivelă, este produs de compania Quanta Computer din Taiwan, la o fabrică localizată în China. Fundaţia intenţionează să vândă laptop-uri XO şi americanilor sau canadienilor printr-un program de caritate, la un preţ de 399 dolari, prin care se acoperă costurile de furnizare pentru un al doilea laptop destinat copiilor din ţările defavorizate. Laptop-ul, care foloseşte sistemul de operare Linux, este gândit astfel încât elevii să-l transporte la şcoală precum un manual.

Analiştii consideră că publicitatea pe care a generat-o, alături de îngrijorarea că laptop-ul creat de fundaţie ar putea să ia din cota de piaţă a marilor producători, i-a făcut pe aceştia din urmă, inclusiv pe producătorul de procesoare Intel şi producătorul de software Microsoft, să crească investiţiile în ţarile aflate în curs de dezvoltare. În plus, Intel şi Microsoft vor furniza guvernului Libiei 150.000 de laptop-uri cu dotări rudimentare, aparate a căror producţie costă 200 dolari/bucata, destinate copiilor din ţările aflate în curs de dezvoltare.   

Proiectul OLPC urmăreşte să vândă laptop-ul la 100 dolari sau chiar mai puţin. Totuşi, de anul trecut preţul laptop-ului a crescut şi a ajuns în prezent la 188 dolari.  

Sursa: NewsIn

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite