money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Peste 20% din Asirom s-a vândut pentru 29,1 milioane de euro

Publicat la 07.11.2007, 12:42:13

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Peste 20% din Asirom s-a vândut pentru 29,1 milioane de euro
Tranzacţia s-a realizat la un preţ pe acţiune de 75 de bani cu aproape 4% mai jos decât cel de referinţă. Procentul transferat astăzi cu titlurile Asirom coincide cu participaţia pe care Interagro o are la societatea de asigurări.

Potrivit ultimelor raportări sosite la Bursă, la începutul lunii octombrie, acţionarii semnificativi erau Vienna Insurance cu 30%, Interagro cu 20,18% din capital iar AVAS cu o deţinere de 7,97%. Restul de 41,85% se afla în posesia mai multor acţionari.

Pe 24 iulie anul acesta, societatea Asirom a mai făcut obiectul unor tranzacţii de asemenea amploare. Atunci Ioan Niculae a vândut peste 30% către Vienna Insurance pentru suma de peste 46 de milioane de euro. Transferul s-a perfectat la acelaşi preţ de 75 de bani.

Lidia Focşan, corespondent The Money Channel la BVB

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite