Sălile pline la majoritatea concertelor din Festivalul "George Enescu" au adunat, în total, peste 70.000 de spectatori, iar încasările din vânzarea de bilete au totalizat 1,16 milioane de lei, ceea ce reprezintă 3,5% din cheltuielile evenimentului, potrivit estimărilor organizatorilor.
"Din bugetul iniţial al festivalului (aproape 30 de milioane de lei - n.r.), au rămas necheltuiţi 20 de miliarde de lei vechi, care vor fi returnaţi la stat", a precizat, pentru NewsIn, directorul Artexim, Mihai Constantinescu.
Toate cele cinci săli care au găzduit concertele, respectiv Sala Mare şi Sala Mică a Palatului, Opera Română, Ateneul Român şi Sala Mare a Teatrului Naţional, au înregistrat grade de ocupare între 98% şi 100% la aproape toate spectacolele, apetitul melomanilor pentru eveniment fiind justificat, în parte, prin densitatea mare a ansamblurilor şi artiştilor de renume prezenţi la Bucureşti.
"Interesul publicului pentru acest festival este semnalul foamei şi setei melomanilor din această ţară", a declarat, sâmbătă, directorul festivalului, Ioan Holender, la conferinţa de presă organizată în ultima zi a evenimentului.
Aflat la ediţia cu numărul 19, Festivalul Internaţional "George Enescu" a început pe 30 august şi a adus pe scenă ansambluri şi artişti de top pe plan internaţional, printre care Academy of Saint Martin in the Fields, Il Giardino Armonico, Compania de Balet din Monte Carlo, Elisabetha Leonskaja, Joshua Bell, Martha Argerich, Nigel Kennedy şi Vladimir Ashkenazy.
Peste 70.000 de spectatori la "George Enescu", vânzări totale de 1,16 milioane lei
Publicat la 26.09.2009, 17:00:39
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

People
Horoscop bani și carieră 22 august 2026. Oportunitățile cresc, dar trebuie alese cu discernământ

People
Cât aur există în lume și cât valorează ”comoara” de pe Pământ. Ce dimensiune ar avea tot aurul extras vreodată?

People
Horoscop bani și carieră 21 august 2026. Se apropie momentul unor decizii care pot schimba ritmul financiar

People
Marian Godină își încheie cariera de polițist. Zice că a renunțat la uniformă pentru familie: „Simt o senzație incredibilă de libertate și fericire”

People
