Peste 77 de milioane de actiuni ale celor cinci SIF-uri au fost scoase la vanzare
Publicat la 30.03.2007, 11:48:06
Peste 77 de milioane de actiuni ale celor cinci SIF-uri sunt de vanzare, prin prisma prevederilor Ordonanţei de Guvern numarul 41/ 2005, si a Instructiunii CNVM 1 / 2007. Sub incidenta acestor prevederi inra nu mai puţin de 48 de milioane de actiuni, sau 8,7 % din capitalul social al SIF 1 Banat Crisana
4 persoane juridice si o persoana fizica au declarat ca detin individual sau concentrat peste 1% din capitalul social al fiecareai din cele 5 societati de investitii financiare. Intre acestea, Banca Transilvania a surprins prin detinerea in mod concertat a aproximativ 8% din SIF1. La aceasta societate actionariatul pare a fi cel mai concentrat, caci doar 5 investitori detin aproximativ 17% din actiunile societatii.
Instructiunea CNVM a produs astfel primele efecte, insa pasii urmatori, si anume limitarea dreptului de vot, si vanzarea participatiilor de peste 1 procent prezinta un interes mult mai mare pentru piata.
Instructiunea CNVM numarul 1 / 2007 face trimitere la articolul 283 din Legea Pietei de Capital, care spune ca, CNVM va dispune actionarilor ca, in 3 luni, sa-si vanda participatiile care depasesc 1%. Prin urmare, peste 8 la suta din SIF 1, cate 1% din SIF 2 si SIF 3, si peste 1,1 % respectiv 1,8 % din SIF 4 si SIF 5 ar putea fi scoase la vanzare in urmatoarele 90 de zile.
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Cum funcționează ROBOR și de ce contează pentru creditul tău

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
13 din 16 echipe din SuperLiga au o casă de pariuri pe tricou. Anglia a interzis, România merge înainte
Piețe financiare
Curs euro valabil luni, 24 august: 5.2581 lei. OMV a pierdut 0.93% pe BVB
Piețe financiare
