money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Petrom şi AVAS susţin că societatea a îndeplinit obligaţiile din contract

Publicat la 30.08.2007, 18:48:23

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Petrom şi AVAS susţin că societatea a îndeplinit obligaţiile din contract
"Transmitem bilanţul către AVAS în fiecare an, iar Autoritatea a atestat faptul că Petrom şi-a îndeplinit toate obligaţiile. De asemenea, în ceea ce priveşte taxele şi redevenţele, Petrom este un bun platnic", au precizat reprezentanţii companiei.

Totodată oficiali ai Autorităţii pentru Valorificarea Activelor Statului au afirmat că monitorizarea postprivatizare a contractului nu a relevat niciun aspect care să pună la îndoială îndeplinirea obligaţiilor de către companie. AVAS urmăreşte contractul de privatizare al Petrom de la 1 ianuarie 2007, moment de la care a preluat companiile aflate până atunci în portofoliul Oficiului pentru Privatizare şi Participaţiile Statului în Industrie, instituţie în subordinea Ministerului Economiei. OPSPI a fost comasat cu AVAS de la 1 ianuarie şi AVAS a preluat monitorizarea tuturor contractelor de privatizare încheiate. Monitorizarea postprivatizare durează de regulă între trei şi cinci ani, însă pentru fiecare clauză în parte diferă termenul de urmărire a realizării obligaţiilor.

Ministrul economiei şi finanţelor, Varujan Vosganian, şi-a exprimat joi, la cursurile şcolii de vară a Tineretului Naţional Liberal, neîncrederea faţă de corectitudinea privatizării Petrom şi a recomandat AVAS să verifice atent modul în care compania îşi respectă obligaţiile postprivatizare şi să oprească contractul dacă există motive.

"Şi eu manifest neîncredere faţă de corectitudinea acestei privatizări. Eu recomand AVAS să verifice cu mare atenţie, toate scadenţele, dacă Petrom îşi îndeplineşte obligaţiile şi, dacă are cea mai mică şansă de a opri contractul, să-l oprească", a comentat ministrul economiei şi finanţelor.

Acţionarul majoritar al Petrom este compania austriacă OMV, care a cumpărat 51% din acţiuni de la statul român în 2004, iar ceilalţi acţionari sunt AVAS cu 20,64%, Fondul Proprietatea cu 20,11%, Banca Europeană pentru Reconstrucţie, cu 2,026% şi alţii cu 6,214%. OMV a plătit 1,5 miliarde euro pentru pachetul acţiuni de 51% cumpărat de la statul român.


Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite