money.ro
Actualitatemoney.ro

Piata calma pentru leu

Publicat la 05.03.2008, 22:00:00

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Piata calma pentru leu

La deschidere, cotatia s-a plasat la 3,73-3,7320 lei/euro, nivel similar cu inchiderea din ziua precedenta, dar a coborat usor, in prima parte a sedintei, sub presiunea ordinelor de vanzare de valuta emise in piata.

Aprecierea monedei nationale vine pe o piata in care dobanzile interbancare au coborat usor sub nivelul dobanzii-cheie, de 9% pe an, sustin dealerii.

Raportul de schimb a preluat miscarea pietelor emergente, unde majoritatea valutelor se apreciaza fata de euro, iar in jurul pranzului, leul se tranzactiona la un curs de 3,7270-3,73 lei/euro.

Aprecierea usoara a leului mai poate fi pusa si pe efectul de recul al publicarii rezultatelor economice, mult peste asteptari, din partea INS.

“In mod normal, vestile bune despre PIB ar trebui sa consolideze increderea pe piata si este posibil sa vedem o astfel de reactie si pe curs, posibil in sedinta urmatoare”, a declarat dealerul Bancii Comerciale Carpatica (BCC), Florin Constantinescu. Dealerii mai spun ca, ieri, piata s-a caracterizat prin stabilitate si optimism.

“Nu se intrevad miscari semnificative ale cursului de schimb pentru aceasta sedinta. Piata este stabila, iar vestile bune, legate de cresterea economica pe anul trecut, par sa fi fost deja luate in calcul, din ziua precedenta”, a declarat dealerul Volksbank Romania, Luminita Mares.

Reamintim ca majoritatea dealerilor vad un leu slab in prima parte a acestui an, estimarile pe curs atingand un minim al monedei nationale de 3,85 lei/euro, acest nivel fiind probabil la finele primului trimestru, dupa care leul s-ar putea intari, in a doua jumatate a anului.

Pe pietele internationale, moneda americana a oscilat intre 1,5145 si 1,5223 dolari/euro, iar in jurul pranzului, euro era cotat la 1,5163 dolari. Dobanzile interbancare la depozitele pentru o zi, de tip overnight, au scazut putin sub nivelul dobanzii de politica monetara, fiind cotate la 8% si 8,93%.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite