money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Piaţa internaţională de capital

Publicat la 17.04.2008, 05:43:43

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Piaţa internaţională de capital
În sectorul tehnologic, acţiunile Infineon au urcat cu aproape 10%, cotaţia STMicroelectronics s-a apreciat cu 4,5% iar titlurile ASML Holding, unul dintre furnizorii Intel, au crescut cu 12%.

Aprecieri importante au consemnat şi titlurile din sectorul minier. Astfel, acţiunile BHP Billiton au urcat cu 5,4%, în timp ce cotaţia Anglo American a cîştigat 4,5%. În sectorul bancar, titlurile Deutsche Bank, cea mai mare bancă din Germania au urcat cu 3 procente în timp ce acţiunile Societe Generale, cea de-a doua bancă din Franţa după active au cîştigat 3,2 procente.

În sectorul telecomunicaţiilor, acţiunile Telia Sonera, cea mai mare companie de telefonie din Suedia s-au apreciat cu 12 procente, pe fondul zvonurilor potrivit cărora France Telecom intenţionează să preia compania suedeză. În urma anunţului, titlurile France Telecom au pierdut 6 procente. Astfel, la Londra, FTSE100 a urcat cu 2,36%, în Germania DAX30 a consemnat un avans de 1,79%, indicele pan-european Dow Jones Stoxx600 a marcat un plus de 1,73% iar indicele pieţei de la Paris s-a apreciat cu 1,56%.

Indicii pieţelor din Europa Centrală şi de Est au înregistrat evoluţii mixte. Cel mai important avans l-a consemnat indicele pieţei de la Viena, ATX, cu 1,81%, urmat de BET cu 1,04%. PX50 a urcat cu 0,73 de procente, la Budapesta, iar WIG 20 a urcat cu 0,57%. Printre perdanţi se numără indicele SOFIX care s-a depreciat cu aproape 2 procente şi BUX cu un minus de 0,61%. Indicii bursei de pe Wall Street au înregistrat apecieri puternice, de peste 2% la mijlocul săptămânii de tranzacţionare. Dow Jones Industrial Average a crescut cu 256 de puncte, a depăşit nivelul de 12.600 de puncte pe fondul rezultatelor pozitive ale giganţilor Intel şi JP Morgan. Investitorii consideră că profiturile companiilor pot susţine economia Statelor Unite în pragul recesiunii. 28 dintre cele 30 acţiuni care intră în componenţa indicelui Dow Jones au înregistrat aprecieri. Se remarcă acţiunile Intel care au crescut cu 6,1% după ce conducerea a anunţat că estimează o marjă de profit de 56% în trimestrul doi. Cotaţia JPMorgan a câştigat 6,7% după ce a anunţat o înjumătăţire a profitului. Analiştii estimau rezultate mai slabe din partea gigantului financiar.

Acţiunile Citigroup s-au apreciat cu 2,8%, cotaţia Bank of America a crescut cu 3,9% iar titlurile AIG au câştigat 3%. Deprecierea record a dolarului în faţa monedei europene a declanşat o scumpire a mărfurilor pe pieţele internaţionale. Au fost susţinute acţiunile companiilor miniere, ale producătorilor de materiale. Topul câştigătorilor este completat de cel de tehnologie şi de cel industrial. Indicele Standard and Poors a crescut cu 2,27%. Câştigătorul zilei a fost însă indicele Nasdaq care s-a apreciat cu aproape 3%.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite